- Ápolószer
- Appelt Optika
- Asztigmia
- DrDio Hírek
- fényre sötétedő lencse
- Havi kontaktlencse
- Kék kontaktlencse
- kontaktlencse
- Kontaktlencse ápolás
- kontaktlencse ár
- kontaktlencse behelyezés
- kontaktlencse használat
- kontaktlencse kivétele
- legjobb kontaktlencse
- multifokális kontaktlencse
- napi kontaktlencse
- Rövidlátás
- Szemorvos
- Színes kontaktlencse
A kontaktlencse ápolásának szabályai
Bármilyen típusú – kemény, félkemény, lágy – kontaktlencsét is viseljünk, mindegyik esetében alapszabály, hogy mielőtt hozzányúlnánk, mossunk kezet. Ez alól egyetlen kivétel lehet, ha valami beleesett a szemünkbe. Ilyen esetben inkább kézmosás nélkül vegyük ki a lencsét, mert az így szembe jutó kórokozók kisebb problémát okoznak, mint a lencse alá szorult idegentest.
Lencsék és folyadékok
A napi ápolás során a szemből kivett kontaktlencsét le kell öblíteni a megfelelő, speciálisan lágy vagy kemény kontaktlencséhez kifejlesztett tisztítófolyadékkal, majd a szintén speciális tároló folyadékban kell tárolni. Az újabb ápolószerek tisztításra és tárolásra egyaránt alkalmasak.
A kontaktlencse felszínén a leggondosabb ápolás mellett is marad némi – könnyből kicsapódott – fehérje, szénhidrát, ami kezdetben elhanyagolható, de hosszú távon mohapárnaszerű felrakódások kialakulásához vezethet.
Ez, a szem felszínén mindig meglévő, csekély számú baktérium felszaporodásának, így a fertőzések fellobbanásának lehetőségét is hordozza: emiatt fontos az úgynevezett fehérjeoldás. A felrakódások kialakulásának annál kisebb az esélye, minél rövidebb a lencse hordási ideje.
Ebből a szempontból egyértelműen az egyszer használatos lencsék a leghigiénikusabbak, ezt követik a heti, kétheti és havi, illetve 3 havi cseréjű lencsék. 3 havi vagy annál ritkább cseréjű lencsék esetén fontos, hogy havonta egyszer fehérjeoldást végezzünk, fehérjeoldó tabletták segítségével.
Mikor kell műkönny?
Vannak esetek - száraz szem-szindróma, szeles-huzatos környezet, monitoros munkahely, légkondicionáló stb. -, amikor a szem a kontaktlencse alatt kiszárad, viselése kényelmetlenné válik.
Ilyenkor a megfelelő komfortérzet miatt szükség lehet a szem nedvesítésére. Erre a tisztító-tároló folyadék alkalmatlan, erre műkönnyet kell használni. A kontaktlencse forgalmazóknál kapható nedvesítő szemcseppek bármelyike megfelelő.
A gyógyszertárban is kapható kontaktlencsével együtt használható szemcsepp, de erre mindig kérdezzünk rá a patikustól.
Melyek lehetnek a kontaktlencse-viselés esetleges szövődményei?
• A leggyakoribbak a nem megfelelő ápolásból eredő gyulladások, főleg vírusos, ritkábban bakteriális, esetleg gombás fertőzések. Utóbbi a kontaktlencsét viselők esetében gyakoribb, mint a lencsét nem viselők között.
• Gyakran okoz szövődményt a kontaktlencse túlhordása, amely főleg a lágy lencsét viselőknél figyelhető meg.
Nem lehet eléggé hangsúlyozni a megfelelő ápolás, a viselési- és hordási idők betartásának, valamint a rendszeres szemészeti ellenőrzésnek a fontosságát!