- Ápolószer
- Appelt Optika
- Asztigmia
- DrDio Hírek
- fényre sötétedő lencse
- Havi kontaktlencse
- Kék kontaktlencse
- kontaktlencse
- Kontaktlencse ápolás
- kontaktlencse ár
- kontaktlencse behelyezés
- kontaktlencse használat
- kontaktlencse kivétele
- legjobb kontaktlencse
- multifokális kontaktlencse
- napi kontaktlencse
- Rövidlátás
- Szemorvos
- Színes kontaktlencse
Az első vizsgálat
Mi fog történni?
Úgy gondolja, itt az ideje, hogy szemüvege helyett néha, vagy akár állandóan kontaktlencsét hordjon? Kipróbálná, milyen érzés „keret nélkül” látni a világot? Sportoláskor is jól látni tájat, vagy a játékostársak arcát, anélkül, hogy vigyáznia kellene a szemüvegére?
Nem kell mást tennie, mint felkeresnie a szemorvosát, aki a szükséges vizsgálatok után, megállapítja, milyen lencsére van szüksége és abban is segít, hogy megtanulja a kontaktlencséhez kapcsolódó alapvető teendőket.
A szemészeti vizsgálat a szaruhártya-görbület és a szükséges dioptria megállapításával kezdődik.
Fontos tudni, hogy a kontaktlencse dioptriája nem minden esetben egyezik meg az addig viselt szemüveg dioptriájával, így aki addig csak szemüveget hordott, szemészeti vizsgálat nélkül ne vásároljon kontaktlencsét.
A görbület és a dioptria megállapítása után a szem felszínének vizsgálata következik – ezt réslámpa segítségével végzi el a szakember. Ez arra szolgál, hogy a kontaktológus megnézze, nincs-e a szemen valamilyen gyulladásra utaló jel, és arra is jó, hogy eldönthesse, milyen típusú kontaktlencsét ajánljon a páciensének.
Mikor? Meddig?
Annak is ki kell derülnie – erről a szemész pontosan kikérdez -, hogy páciense a kontaktlencsét állandó vagy alkalmi viselésre szánja-e, hány órát szeretné naponta hordani, van-e valamilyen allergiája, gyógyszerérzékenysége, légkondicionált helyen vagy a szabadban dolgozik.
Ha tisztázódtak a lencseviseléssel kapcsolatos kérdések, a szemész egy próbalencsét helyez fel: ezt legalább félóráig szoknia kell a szemnek.
Ha minden renden van, már csak néhány nap múlva kell visszamenni ellenőrzésre. Igen ritkán fordul elő panasz, így az esetek többségében problémamentesen viselhető a kontaktlencsét.
Csak fokozatosan
A szemet fokozatosan kell hozzászoktatni a lencséhez: az első napokban ne viseljük egész nap, időnként váltsunk még szemüvegre. Egyénenként változó persze, ki milyen hamar szokik hozzá a szemre simuló látásjavító eszközhöz, de egy hét után általában már egész nap hordhatjuk a lencsénket.
Félévente tanácsos felkeresni a szemorvost – természetesen, ha bármi gond lenne, azonnal menjünk -, mert a vizsgálattal még azelőtt észlelhetők a kisebb szemgondok, mielőtt mi magunk bármit éreznénk.
Gyakorlás a rendelőben
A kontaktológus nem csupán a megfelelő lencse kiválasztását végzi el, hanem megtanítja a lencse behelyezését és kivételét is. Az a legjobb, ha a rendelőben a páciens egy kicsit gyakorolja ezeket a mozdulatokat, melyek rövid idő után teljesen rutinszerűvé válnak.
A kontaktlencsék ápolásával kapcsolatban is elmondja a szakember a legfontosabb tanácsokat, amik főleg a kézmosás fontosságára és a lencse tárolására vonatkoznak.
Ez utóbbival kapcsolatban nem árt megjegyezni a következőket: amikor reggel kivesszük a tároló-folyadékból a lencsénket, a kis tartóból öntsük ki a használt levet, öblítsük ki tiszta vízzel a tokot és lefelé fordítva hagyjuk kiszáradni.
Kérdése van? ÍRJON NEKÜNK!